İleri düzeyde septum deviasyonu olan kişilerde nefes almada zorluk ve burun tıkanıklığı olmasının yanı sıra burnun estetik görünümünde de bozulma olur. Dışarından bakıldığında burun dikey ekseninde sağa, sola kayma, eğrilik ya da yamukluk gibi asimetrik görünüm burun estetiği üzerine gölge düşürür. Burun tıkanıklığı nedeniyle rahat nefes alamayan kişinin, muhtemelen burun şekli de problemlidir.

Burun ameliyatı düşünen bir kişide nefes alma sıkıntısı da varsa burun tıkanıklığı oluşturan septum deviasyonu probleminin de aynı anda çözülmesi gerekir. Özellikle eğriliği dışa yansıyan deviasyonlarda, deviasyon ortadan kaldırılmadıkça buruna estetik anlamda güzel görünüm kazandırılamaz. Burun tıkanıklığı olan hastalarda, estetik ameliyatın yanında deviasyon ameliyatı da mutlaka yapılmalıdır. Tek başına burun estetiği uygulanarak, deviasyonu düzeltilmeyen hastaların, hem burnundaki eğriliğin tam olarak düzelmediğini, hem de nefes alma probleminin halen devam ettiğini görüyoruz. Burun estetiği ameliyatındaki hedef buruna güzel bir şekil vermek, ayrıca burun tıkanıklığı olan kişilerin nefes almasını rahatlatmaktır. Başarılı bir burun ameliyatı, hastaya hem burun güzelliğini, hem de nefes alma rahatlığını sunmalıdır.

Deviasyon ameliyatı nasıl yapılır?

Burun estetiği ve deviasyon ameliyatı aynı alanda çalışılan ameliyatlar olduğu için, teknik olarak hesaba katılması gereken önemli konular var. Septum, burun anatomisi açısından özel öneme sahiptir. Burnun şeklini veren kıkırdak yapıların ortasında yer alır, adeta çadırın orta direği gibi bütün yapıları taşıyarak burun şeklini içeriden destekler. Septum, damak kemiğinin yukarıda kalan yüzüne oturduğu noktada yanlara doğru taşma yapabilir. Bu durumda sadece yanlara taşan fazlalıkların kesilerek çıkarılması yeterlidir. Septumun orta bölgesinde eğrilme varsa, bu bölge kesilerek çıkarılır. Septumdan zorunlu olarak bir miktar kıkırdak alınacaksa eğer, dikkat edilmesi gereken en önemli konu, septumun yarısından daha azının çıkarılmasıdır. Burun sırtını oluşturan kenarında en az 1 cm genişliğinde olmak üzere, toplam büyüklüğünün yarısından fazlasını yerinde bırakmak şarttır. Bu, septum deviasyonu ameliyatı için temel prensiptir. Ameliyat sırasında bu prensibe uyulmayarak, fazla miktarda kıkırdak alındığında, burnun destekleyici yapısı zayıflamış olur, zamanla burunda çökmeye yol açar. İnsanlar arasında, burun ameliyatı sonrasında burnun çökmesi şeklinde sorunların olabileceği hakkında sözlerin konuşulması ve böylesine genelleştirilen yargı oluşması bu yüzdendir. Çoğu cerrah, içerideki kıkırdaklardan ne kadar fazla alınırsa, hava yolunun o kadar genişleyeceğini, böylece de nefes alabilmenin o kadar rahatlayacağını düşünüyor. Oysa fazla miktarda kıkırdak çıkarmak marifet sayılmaz. Önemli olan, ne kadar çok kıkırdak çıkarıldığı değil, geride ne kadar bırakıldığıdır. İçinizde ameliyat olursanız burnunuzda düşme ya da çökme olacağına dair endişe olmasın, usulüne ve kuralına uygun olarak, bunların bilincinde olan cerrah tarafından yapılan burun ameliyatından sonra bu tür sorunlar yaşanmaz.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle