İdeal, kişiden kişiye, toplumdan topluma değişen bir kavramdır. Size “Hangi burun şekli ideal sayılır?” ya da “hangi tip burun güzeldir?” sorusunu sorduğumda birbirinden farklı yanıtlar verirsiniz. Dünyada yaklaşık yedi milyar kişi varsa yedi milyar birbirinden farklı burun var ve yedi milyar farklı güzellik tanımı var. Çünkü ideal ve güzellik anlayışı herkeste birbirinden farklıdır. Toplumların güzellik ve estetik anlayışı da oldukça değişkendir. Bu nedenle kendi toplumumuzun güzellik ve estetik anlayışını dikkate alırsak, dar bir sınır içerisinde de olsa bu konu tartışmaya açık. Peki, ideal burun şekli nedir, burun estetiği nasıl olmalıdır?

ideal burun şekliHer insanın yüz şekli birbirinde farklı olduğu gibi her insanın yüzüne yakışacak burun şekli de doğal olarak farklıdır. İdeal burun şekli için standart bir burun şekli tanımlamasını yapmak mümkün değildir. Yüz hatları ile uyum içinde, güzel görünen, güzelliğini vurgulayan burun ideal burun olarak tanımlanabilir. Burnun güzel görünmesi için yüz hatları ile uyumunun yanı sıra, kendi yapısını oluşturan burun kanatları, burun delikleri, burun ucu, burun sırtı gibi bölümlerinin de uyum göstermesi gerekir.

İdeal burun şekli nasıl olmalıdır?

Burun şekli ile yüz arasında uyum olması için belli başlı kriterler vardır. Bu kriterlerin başında simetri gelir. Buruna karşıdan bakıldığında sağ yarısı ile sol yarısının simetrik olması gerekir. Burundaki eğrilikler, çoğu zaman travma sonucu oluşan sağa ya da sola eksen sapmaları simetrik görünümü bozan deformitelerdir. Karşıdan bakışta iki göz arasındaki mesafe, göz genişliği ve burun kanatlarının genişliği ile eş ölçüde olmalıdır. Burnun ucu, burun deliklerinin içinin görünmesine izin verecek kadar kalkık, tamamen kapatacak kadar da düşük olmamalıdır. Burun deliklerinin alt kenarının görünmesine izin verecek kadar kalkıklık normal sayılır. Burun ucunun kalkıklığı, yan görünümde burnun alt kenarının üst dudakla olan açısal ilişkisiyle değerlendirilir. Bu açının erkekler için 90-95°, bayanlar için 95-105° arasında olması normal kabul edilir. Burun sırtının bayanlarda hafifçe, belli belirsiz içe doğru kavisli olması zarif bir görünüm katarken, erkeklerin burnuna yakışmaz, kadınsı bir görünüm verir. Erkeklerin burun sırtı düz olmalıdır. Burun ucu ile burnun yanakla birleştiği nokta arasındaki mesafe, burnun ucu ile iki göz arasında kalan en üst noktası arasındaki mesafenin 2/3’ü olmalıdır.

İdeal burun şekli nasıl belirlenir?

Bu ölçüler, ideal burun şekli ölçüleridir, her insanda hafif farklılıklar gösterebilir. Burada önemli nokta, burnun gerek kendi içinde gerekse yüz ile arasında bir dengenin olmasıdır. Bu oranlardan belirgin bir sapma olduğu takdirde burun estetiği bozulur, bu bozulma doğrudan yüz estetiğine de yansır.

Bilgisayar destekli yüz analizi, burun ölçü ve oranlarında var olan bozuklukları saptamamızda bize yol gösterir. Ameliyat planlaması yapılırken, yüzünüzün şekli temel alınarak, yüzünüz ile uyumlu, yüz hatlarınızla ahenk içinde olan ideal burun şekli tasarımı, burun estetiği ameliyatı öncesi mutlaka yapılması gereken vazgeçilmez bir uygulamadır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

Yorumlar

  1. Tezcan

    Benim burnumun biraz kemerli duruyor ama, bu şeklinin yüzümle uyumlu olup olmadığını nasıl anlayabilirim acaba?

    cevap
  2. Tamer Eskici

    Ben burnumun şeklini yüzüme yakıştıramıyorum. Aslında şekli kötü de değil ama yüzüme uymuyormuş gibi geliyor. Ameliyat olmadan bu sorun çözülebilir mi acaba?

    cevap

 Yorum Ekle