Ameliyat olunca burnum yapmacık mı görünür?

Çevremizdeki insanları biraz dikkatli gözle süzdüğümüzde burun estetiği olanları rahatlıkla ayırt edebiliriz. Çünkü burunların, doğal görünümü yitirmiş, burun estetiği olduğu son derece belli olan, adeta hepsi birer kalıptan çıkmış görünümü vardır. Böylesine dikkat çekici ve doğal görünümden uzak burunlara sık olarak rastlamak, videodan da anlayabileceğiniz gibi her burun estetiği ameliyatı sonrası yapay burnun yapay ve yapmacık görüneceğine dair kanı oluşturmaktadır.


Ancak her şey sanıldığı gibi, göründüğü gibi değildir. Aynı insanlar içinde, burun estetiği geçirdiği halde, burnu son derece doğal görünümlü olduğu için ameliyatlı olduğunu ayırt edemediğimiz kişiler de vardır; doğal görünümlü burun yapısına sahip olanlar, belki de çoğunlukta olmasına rağmen gizli kalmaktadırlar. Benim sonuna kadar savunduğum doğal burun estetiği ameliyatındaki hedef budur: ameliyat olacak, ama ameliyatlı olduğu belli olmayacak.

Burun estetiği sonrası doğal burun görünümü

Burun estetiği ameliyatı sonrası doğal görünüm, yüzün diğer yapıları ile uyum içinde, abartılı görünümden uzak, ama güzelliğini zarafetini ortaya koyan burun şekli oluşturmakla kazanılır. Burnumuz, yüz üzerinde merkezi olarak yer aldığı için, yüzün üzerindeki diğer yapılar olan gözler, kaşlar, alın, yanaklar, dudaklar ve çene ile şekilsel ilişki içindedir. Bu yapıların her biri, kendi aralarında olduğu gibi burun ile de uyum içinde olmalıdır. Bu uyumu bozan herhangi bir yapı, yüz harmonisini bozar, dikkat çeker, göz batar. Çok güzel yüz hatlarına sahip bir kişinin burnundaki şekil bozukluğu, yüzün tüm güzelliğine gölge düşürür. Güzel bir burun ise yüz güzelliğine fazladan bir değer katar. Her insanın yüzü birbirinden farklıdır. Her insanın burununun şekli de birbirinden farklıdır. O halde her burun farklı bir olgu olarak ele alınmalı, hem kişiye özel, hem buruna özel özgün tasarım yapmak gerekir. Her buruna, çoğu cerrah tarafından halen daha uygulanan standardize edilmiş ameliyat teknikleri uygulandığında, herkes tarafından ameliyat olduğu kolaylıkla ayırt edilebilen standart ve bir o kadar da yapay görünümlü burun şekli ortaya çıkar.

Burun tasarımı kişiye özel yapılmalı!

Standart teknikler uygulandığı takdirde burun küçültülür, sırtındaki kamburluk alınır, ucu inceltilip biraz da yukarıya kaldırılır. Böylece tipik yapmacık burun görüntüsü oluşur. Oysa burun estetiği ameliyatı ile buruna doğal görünüm kazandırabilmek için uygulanabilecek sayısız manevra vardır. Burnun ihtiyacı olan neyse onun uygulanması gerekir. Örneğin burnun ucu çok kalkık görünüyorsa burnun ucu indirilmelidir; burnun ucu ince görünüyorsa normale dönecek kadar genişletilmelidir; burnun sırtı oyuksa dolgunlaştırılmalıdır; buruna karşıdan bakıldığında sağa ya da sola doğru eğri duruyorsa eğrilik giderilmelidir. Kısacası, burun estetiği ameliyatı ile doğal burun görünümü oluşturulmak isteniyorsa, burundaki problem ne ise ona yönelik özel bir tasarım ve çözüm üretilmelidir.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle