Burun estetiği için uygun kişiler

Burun estetiği ameliyatı yüzün genel görünümü üzerine baskın etkisi olan bir ameliyattır. Yüzün bütün olarak şeklini değiştirmese de, yüze daha güzel ve daha çekici bir hava katabilir. Burun şekli ya da yüz görünümü nedeniyle öz güven kaybı olan kişiler için güven kazandırıcı niteliktedir. Burun ameliyatının bu niteliği, yüzünüzün şeklinin ve ifadesinin değişeceği ya da kaybolacağı, yüzün bambaşka bir görünüm kazanacağı, yüzünüzün mükemmel ve kusursuz bir hal alacağı, hayallerini kurduğunuz yüz ve burun şekline kavuşacağınız, insanların size daha ayrıcalıklı davranacağı, hayatınızda her şeyin daha iyiye, daha güzele gideceği şeklinde yorumlanmamalıdır. Ameliyat olmayı düşünen kişiler, her şeyden önce kendisini ameliyat olmaya sevk eden nedenleri analiz etmeli, ne tür beklenti içinde olduğunu düşünmelidir. Ameliyattan mucizeler beklemeyen, kusursuzluk ve mükemmeliyet arayışında olmayan, gerçekçi düşünen, gerçekleri idrak edebilen, o anki burun şeklinden daha iyisini, daha güzelini kabullenebilecek olgunluğa, bilince sahip olan kişiler uygun aday olarak kabul edilir.

Burun estetiği kaç yaşında yapılır?

Burun estetiği için uygun yaş sınırı kemik ve kişilik gelişimi ile ilişkilidir. Klasik olarak SIMON tipi hasta grubu, yani açılımı: S:Single (Bekar), I:Immature (Henüz zihinsel olgunluğa ulaşmamış), M:Male (Erkek), O:Overexpectant (Gerçek ötesi, aşırı beklenti sahibi), N:Narcissistic (Narsistik kişilik özelliğinde olan) özelliklerini üzerinde taşıyan adaylar, burun estetiği ameliyatı için uygun aday niteliğinde değildir. ABD’de estetik cerrahlar ile psikologların yapmış olduğu ortak bir çalışma sonucu, saymış olduğum bu beş özellikten ikisine sahip hastaların yarıya yakın bir kısmı, üçüne sahip hastaların ise yarısından fazlasının, yapılan ameliyatın kendileri için memnun edici olmadığı saptanmıştır. Bu nedenle ameliyat adayları için her şeyden önce bedensel ve zihinsel gelişimin tamamlanması beklenir. Bu kriterler göz önünde bulundurulduğunda, burun estetiği ameliyatı 17-18 yaşından itibaren her yaşta yapılabilir. Adayın, ameliyat kararını, etrafındaki insanların eleştirel, teşvik edici ya da engelleyici etkisinden sıyrılarak, tamamen kendi özgür iradesiyle alması, bunun sonucu ameliyat olması gerekir.

Burun estetiği için kişilik gelişimi önemli

Burun estetiği için uygun adaylar, ideal olarak, genel sağlık durumu iyi, bedensel ve zihinsel olgunluğa ulaşmış, herhangi ruhsal sağlık problemi olmayan, sağlıklı olarak düşünebilen, karar verebilen, gerçek ötesi ve mucizevi beklentileri olmayan, burnunda gerçekten görünüm ile ilgili estetik, ya da tıkanıklık ve nefes alma zorluğu gibi fonksiyonel problemi olan kişilerdir.

Davranış bilimleri içinde yer alan, beden dismorfik bozukluğu olarak adlandırılan durumlarda, bedensel görünüm ile ilgili olarak gerçekte var olmadığı halde, bir kusur var olduğu zannedilebilir ya da var olan bir kusur, olduğundan çok daha büyük bir problemmiş gibi algılanabilir. Bu tip kişiler, kendisini algılayış biçiminin yanlış olduğunu asla kabul etmez. Burun, bu tür psiklojik rahatsızlıklara en sık konu olan organlardan biridir. Burnunda hiçbir kusur olmadığı, ya da göz ardı edilebilecek derecede kusur olduğu halde, gerek ameliyat öncesinde, gerekse ameliyat sonrasında olmayan ya da göz ardı edilebilecek derecede var olan kusur, kişi tarafından abartılarak büyük bir sorun haline getirilebilir. Bu durum ameliyat sonrası olmuşsa, bu sorun doğrudan doktora da yansıtılır. Bu sebeplerden dolayı burun estetiği adayları, doktorlar tarafından titizlikle seçilir. Doğrusu da budur.

Burun estetiği için psikolojik olgunluk şart

Burun, bakışların odaklandığı bir noktada olduğu için, şekli açısından eleştiriye en fazla maruz kalan organdır. Burun şeklinde gerek gelişimsel şekil bozuklukları, gerekse darbeler sonucu oluşan travmatik deformiteler göze batıcı etki oluşturur. Kişi burun şekliyle ilgili eleştirilere, esprilere, alaycı nitelikte sözlere maruz kalır. Çevre tarafından oluşturulan bu etkiye ancak kişiliği oturmuş, ruh sağlığı yerinde, sağlam karakterli kişiler göğüs gerebilir. Henüz bekar olup da kendisini karşı cinse beğendirme kaygısı olan, gerek sosyal hayatında gerekse iş hayatında daha iyi konuma ulaşma gayreti içinde olan kişilerin, sosyal kabullendirme dürtüsü ile burun estetiği ameliyatı olma eğilimi daha fazladır. Gerek iş hayatında, gerek sosyal hayatında doyuma ulaşmış, mutlu bir evliliği olan bir kişi sahip olduğu öz güvenden dolayı burun şekli ile ilgili kusurları gözünde büyütmez.

Burun estetiği ameliyatlarında alınacak sonucun hastayı memnun ve mutlu edip etmeyeceği bu faktörler dikkate alınarak öncesinden hissedilebilir. Ameliyat açısından uygunluk kriterlerine sahip bir adaya, cerrahi ve bilimsel prensiplerden taviz vermeden bir burun ameliyatı uygulandığında alınacak sonucun başarısı üzerine hiç kimsenin kuşkusu olamaz.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

Yorumlar

  1. Ozan

    İyi günler doktor bey, 2 gün önce oğlum futbol oynarken çarpışma sonucu burnunda kırık oluştu. Acile gittik burnuna alçı yapıldı. Oğlum şu an 15 yaşında, acaba kemiklerin doğru kaynaması için bu yaşta ameliyat edilebilir mi?

    cevap

 Yorum Ekle