Burun estetiği ameliyatı sonrası göz çevresinde hafif derecede şişlik ve morarma olması normal. Her ameliyattan sonra hafif şişlik ve morluk olacak. Burun kemikleriniz kırılmadan şekillendirileceği için şişlik ve morarma en az düzeyde olacak. Şişlik ve morarma ilk 24 saat içinde artar gibi görünse de daha sonra iyileşme dönemi içinde hızla azalmaya başlar.

Burun kemiklerinizi kırmadan şekillendireceğim için şişlik ve morarma en hafif derecede olacak.


burun ameliyatı sonrası morarmaAmeliyattan 1 gün sonra çektiğim fotoğrafta şişlik ve morarmanın en hafif düzeyde olduğunu görüyorsunuz. İlk birkaç gün burun deliklerinden sızıntı olabilir, bu normal. Sızıntıyı temizlemeniz yeterli, ikinci günden sonra artık sızıntı da kalmaz. Eğer burnunuzdaki plastik kalıp ile çalışmakta sizce bir sakınca yoksa, 3-4 gün sonra işinize dönebililecek kadar iyi hale gelir, çalışmaya başlayabilirsiniz. Burun estetiği ameliyatının iyileşme dönemi fazla ağrılı geçmez. Hissedebileceğiniz hafif ağrı, ağrı kesici ilaçlar ile kolayca giderilir. Ameliyat sonrası ağrı, şişlik ve morarma açısından rahat bir iyileşme dönemi geçireceksiniz. Ameliyattan 7 gün sonra plastik kalıbı çıkaracağım, o anda, oluşan belli belirsiz şişlik ve morluklar da tamamen geçmiş olacak. Burun şeklinin tam oturması için biraz sabretmeniz gerekecek, çünkü bunun için aylara ihtiyacınız var.

Atravmatik cerrahi tekniklerle ameliyatın etkisini en hafif derecede hissederek normal hayatınıza birkaç gün içinde dönebilirsiniz.


Yeni burnunuz

Yeni burnunuzla ilk tanışmanız burnun dışına yerleştirilen plastik kalıp çıkarıldığı anda olur. O anda aynaya baktığınızda burnunuzun yeni şekli ile karşılaşırsınız. Merak içinde ve dikkatle inceleyeceksiniz. İçinizde şaşkınlık, heyecan, sevinç, hayal kırıklığı olabilir. Bunların hepsi gayet doğal izlenimler. Çoğu zaman biraz şaşkınlık, biraz da dışa belli etmemeye çalıştığınız sevinç olur. Yeni burnunuzun şekline alışmanız için biraz sabır, biraz da zaman gerekir. Burnunuzda halen daha dışarıya yansımayan, sadece dokunduğunuz zaman fark edebileceğiniz hafif şişlikler vardır, burnunuza dokunduğunuzda, özellikle uç kısmında hissedebileceğiniz sertlikler vardır. Burnun cildinin yumuşaması ve şeklinin tam olarak oturması ve gerçek sonucu görebilmek için en az altı ay gerekir. Bu süre bazı hastalarda bir yıla kadar da uzayabilir. Bu dönemde kendinizle barışık olmaya çalışın. Ayna karşısına geçerek saatlerce burnunuzu incelemeyin, tüm dikkatinizi bu noktaya odaklayarak kusur bulmaya çalışmayın. Kusur bulmaya çalışırsanız, mutlaka bulursunuz, moraliniz bozulur. Çevrenizden burnunuzun şekli hakkında alacağınız yorum ve eleştirileri ciddiye almayın. Herkesin güzellik anlayışı farklıdır. Burnunuzun şeklini çok beğenen kişiler olacağı gibi, burnunuzda kendilerince kusur gören kişiler de olacaktır. Siz burnunuzun şeklini beğeniyorsanız, başkalarının fikri önemli değildir. Bu gibi durumlarla sıklıkla karşılaşabilirsiniz, bu durumda ilk yapacağınız iş, bu ameliyatı olmaya karar verme nedenini hatırlamak olsun. Eğer siz hedefinize ulaşmışsanız, ameliyatınız başarılıdır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle