Burun estetiği ameliyat sonrası bakım ve dikkat edilmesi gereken konular:

 • Ameliyat olduktan sonra ilk saatlerde şişlik ve morluk çok az olur, 24 saat içinde hafifçe artabilir, 2. günden itibaren hızla kaybolmaya başlar. Ameliyattan sonra, gece uyuyuncaya dek 10-15 dakikalık aralar ile gözlerinizin üzerine soğuk uygulama yapılması iyi olur. Bu uygulama ile gözlerinizin etrafındaki şişlik ve morluklar daha az olacaktır. Ameliyatı olduktan sonraki ilk günlerde başınız yüksekte olacak şekilde yatarsanız, şişlikler daha hızlı bir şekilde iner.
 • Ameliyat sonrası sizi rahatsız edecek derecede ağrı hissetmeyeceksiniz. Hafif ağrı ve hassasiyet olacaktır, bu son derece doğaldır. Reçetenize yazacağım ağrı kesici ilaçları kullandığınız takdirde ağrı şikayetiniz olmayacaktır.
 • Burnunuzda tampon olmayacak, tamponsuz olarak yaptığım burun ameliyatından sonra burnunuzdan rahatça nefes alabilirsiniz.
 • Ameliyat olduktan sonraki ilk günlerde hafif kanlı bir sızıntı olabilir. Endişelenecek bir durum değil. Hafif ıslak, temiz bir mendil ile silinerek temizlenmesi yeterli. Burun deliklerinizin ağız kısmında kir birikimi ve kabuklanma olabilir. Deliklerin temizliği için ucu pamuklu kulak temizleme çubuklarından yararlanabilirsiniz. Ucunu hafif ıslatarak, çok derinlere sokmadan, döndürerek nazik hareketlerle silinebilir. Bakım ve temizlik yaparken burnunuza zarar verecek hareketlerden kaçının.
 • İlk hafta kuvveti hapşırma ve sümkürme kanamaya neden olabilir. Dikkatli olun, hapşırma ihtiyacınız olursa, ağız yoluyla gerçekleştirin.
 • Ameliyat olduktan 2 gün sonra çok sıcak olmayan su ile banyo yapabilirsiniz. Sıcak su, damarları genişleterek kanamaya yol açabilir, ayrıca burnunuzun üzerindeki plastik kalıbın da gevşemesine neden olabilir.
 • İlk haftayı geçirdikten sonra burnunuzdaki kalıbı çıkaracağım. Bundan sonra size göstereceğim şekilde masaj programı başlayacak. Burun masajı yapmak, şişliklerin inmesini hızlandıracak ve cildin daha iyi oturmasını sağlar.
 • İlk birkaç ay gelebilecek darbelerden koruyun. Henüz yeni şekillendirilmiş burun kemikleri tam olarak iyileşmeden darbeye maruz kalırsa kalıcı şekil bozukluklarına neden olabilir. Yine bu sebepten dolayı darbe oluşturabilecek sportif faaliyetlerden de uzak durun.
 • İlk birkaç ay boyunca gözlük takmak, burun kemikleri üzerine baskı oluşturacağı için şekil bozukluğu yaratabilir. Gözlük kullanma zorunluluğunuz varsa, bu dönemi lens kullanarak geçirmenizde yarar var.
 • Ameliyat sonrası burun cildi ultraviolet ışınlarından etkilenir. Kışın yapılan ameliyatlarda güneşin etkisi zayıf olduğu için sorun olmaz. Bahar ve yaz aylarında güneşin etkisinden korunmak için koruyuculuk derecesi yüksek olan güneş kremleri kullanmanızda yarar vardır, ilk birkaç aylık dönemde güneş kremi ile bakım yapmayı ihmal etmeyin, bu arada solaryuma girmeyin.
 • Belirli aralıklarla düzenli olarak kontrole gelin. Bu sayede burnunuzun durumunu, iyileşme sürecinin gidişini kontrollü bir şekilde izleyebilirim. Kontroller sırasında yapacağım tavsiyeler ve dikkat edilecek konular hakkında vereceğim bilgiler, alınacak sonucun daha iyi olmasını sağlayacak !

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle