Burun estetiği ameliyatı riskleri ve komplikasyonları çoğu zaman uygulanan ameliyatla ilgili teknik konulardan kaynaklanır.

Burun kanaması

Kanama riski çoğu zaman konkaların alınması sonucu ortaya çıkan bir risk olarak karşımıza çıkar. Konkalar alınmadığı takdirde, ki ben de alınmasından yana değilim, burun kanaması hemen hemen olmaz. Konkalara bir işlem gerekiyorsa, ben küçültme ya da radyofrekans uygulamalarını tercih ediyorum, bu da zaten kanamaya neden olmaz.

Septum perforasyonu

Septum, yani burnun delikleri arasındaki kıkırdak bölmede delik oluşmasına biz septum perforasyonu diyoruz. Bu risk septumdan kıkırdak çıkarıldığı ve bu esnada kıkırdağın üzerindeki mukozanın, sıyrılma işlemi sırasında zedelenmesinden, yaralanmasından kaynaklanır. Kıkırdağın üzerindeki mukoza dikkatlice sıyrılıp zedelenmediği takdirde bu risk oluşmaz. Septum perforasyonu, yani orta bölmede bir delik varsa genellikle sorun oluşturmaz. Delik küçükse herhangi bir girişime de gerek yoktur. Delik büyükse burnun deliklerinden geçen hava akım dinamiğini olumsuz yönde etkiler, bu durumda ameliyatla kapatılması gerekir, ancak tedavisi zordur, bazen de mümkün olmayabilir.

Sineşi

Burun estetiği ameliyatı sonrası burnun delikleri içinde sineşi dediğimiz yapışıklıklar oluşabilir. Bu durum nefes almanızda sıkıntı oluşturabilir. Çoğu zaman konkalara ve septuma girişim uygulanan hastalarda ve tampon yerleştirilmediğinde görülen bir problemdir. Tampon yerleştirilmesi ile yapışıklıkların oluşma riskleri büyük ölçüde ortadan kalkar.

Burun tıkanıklığı

Burun estetiği ameliyatı sonrası nefes almada sıkıntı olabilir, deviasyon ya da konkalarla ilgili probleminin çözümündeki yetersizlikten kaynaklanır.

Estetik problemler

Burun ameliyatı olduktan sonra zaman zaman şekliyle ilgili hafif düzensizlikler olabilir. Yara iyileşmesi ile ilgili değişkenlikler, kıkırdakların yumuşaklık ve kıvrılabilirlik derecesi, burun cildinin kalınlığı gibi cerrahın kontrolünde olmayan faktörlerden dolayı oluşabilecek hafif bozuklukları düzeltmek için sonradan revizyon ya da rötüş niteliğinde bir girişim yapma gerekliliği olabilir. Dünyada her yıl binlerce burun estetiği ameliyatı yapılıyor. Dünya standartlarında, yapılan ameliyatların ardından sonradan revizyon gereken ameliyatların oranı ise %10 olarak biliniyor.

Burun estetiği, tecrübeli bir estetik cerrah tarafından yapıldığında ameliyat komplikasyonları olasılığı çok düşüktür. Ameliyat sonucunun ameliyatı yapan doktorun uyguladığı tekniklere, becerisine ve deneyimine bağlı olduğunu unutmayın.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle