Ameliyat öncesi hazırlıklar

Burun estetiği ameliyatı öncesi nezle, grip gibi herhangi bir rahatsızlığınız olursa, sürekli ya da son günlerde kullandığınız ilaçlar varsa beni bilgilendirin. Aspirin, ameliyat sırasında kanamayı arttıracağı için ameliyat öncesi bir hafta boyunca kullanılmaması gerekir.

Ameliyatı genel anestezi altında yapılacağım için ameliyat öncesi en az 6 saat boyunca aç kalmanız gerekir. Bu süre içinde su da dahil olmak üzere hiçbir katı ya da sıvı gıda almamalısınız. Ameliyat öncesi hastaneye gelişinizde makyaj yapmayın, önden düğme ile iliklenecek rahat kıyafetleri tercih edin, yüzük, küpe, bilezik gibi değerli mücevherlerinizi ve ihtiyacınız dışındaki özel eşyalarınızı yanınızda bulundurmayın. Ameliyat öncesi sağlık kontrolünden geçeceksiniz, kan tahlilleri yapılarak herhangi bir sağlık sorununuz olup olmadığı araştırılacak, anestezi uzmanı tarafından durumunuz değerlendirilecektir. Bunlar için ameliyattan birkaç saat önce hastaneye gelmiş olmalısınız. Yanınızda size eşlik eden bir yakınınızın bulunmasında fayda var.

Hastaneye geldiğinizde kayıt işleri yapılışının ardından dosyanız hazırlanır, size bir oda verilir. Odanıza yerleştikten sonra kan tahlillerinizin yapılması için kan örneği alınır. Tahlil sonuçları çıkıncaya kadar, hemşire eşliğinde ameliyat hazırlığınız yapılır. Tahlil sonuçları alındığında anestezi uzmanı sizinle bir görüşme yapar, durumunuzu değerlendirir. Herhangi bir sorun çıkmadığı takdirde sizi sakinleştirmek, heyecanınızı yatıştırmak için bir ilaç yapılır, daha sonra ameliyathaneye alınırsınız.

Burun Estetiği Ameliyat Sonrası

Ameliyat hazırlıkları tamamlandığında genel anestezi eşliğinde ameliyat başlar. Ameliyatınız sırasında burnunuza vermek istediğim şekle göre uygun işlemler uygularım. Bu sırada nefes alma ile ilgili problemleriniz varsa septum ve konka cerrahisi de gerekir. Ameliyatın süresi hastadaki problemlerin büyüklüğüne bağlı olarak 1 ile 3 saat arasında değişkenlik gösterir. Ameliyatın son aşamasında buruna verdiğim şekli muhafaza etmek üzere burun dışına yedi gün boyunca kalacak olan plastik bir kalıp yerleştireceğim. Eskiden kullanılan alçılar gibi kaba ve kötü bir görünüm oluşturmayan bir kalıptır. Ameliyatın bitimiyle anestezi doktoru anesteziyi sonlandırır, kendinize geldiğinizde odanıza alınırsınız.

TAMPON YOK ! Ameliyat sonrası burundan rafat nefes alma ferahlığını yaşamanız için ameliyatınız tamponsuz olacak.


Ameliyat sonrası odanıza geldiğinizde, bilinciniz tam olarak açılınca ameliyatın etkilerini en az seviyede hissedersiniz. O anda gözlerinizin üzerinde buzlar olacağı için gözlerinizi açamayabilirsiniz. Ameliyat sonrası hafif bir uykunun sersemliği olacaktır, çok fazla ağrı sızı hissetmezsiniz.

AĞRI YOK ! Ameliyat sonunda yapılan lokal anestezik ilaçlar sayesinde ameliyat sonrası dönemi ağrı acı duymadan geçireceksiniz.


Ameliyat sonrası birkaç saat içinde bilinciniz tam olarak açılır. Ameliyatın üzerinden 3-4 saat geçtikten sonra kendinizi iyi hissediyorsanız ayağa kalkıp dolaşabilirsiniz. Ameliyat sonrası ilk ayağa kalkış anında yardıma ihtiyacınız olacak, daha sonrasında yardımsız da yürüyebilirsiniz. Yine ameliyat sonrası birkaç saat içinde sıvı gıdalarla açlığınızı da bastırabilirsiniz. İlk gün sıvı ve yumuşak gıdalar ile besleneceksiniz. Geceyi, çok ısrarcı olmazsanız gözlerinizin üzerindeki buzlarla hastanede geçirmenizde yarar var. Ertesi sabah durumunuz kontrol edildikten sonra kullanmanız gereken ilaçların reçetesini verip, kullanım şeklini anlatırım. Dikkat etmeniz gereken konular hakkında bilgiler vereceğim. Daha sonra hastaneden çıkarak evinize gidebilirsiniz. Ameliyat olduğunuz günün akşamı evinize dönmek isterseniz, bu da mümkün olabilir, ancak ben yine de hastanede kontrol altında kalmanızı tercih ederim.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle