Burun estetiği olmadan önce verdiğiniz kararın doğru olup olmadığını, gerçekten ameliyat olmaya ihtiyacınız olup olmadığını kendi kendinize sorgulamanız gerek. Ameliyat kararı vermişseniz, kararın kendi iradeniz ile alınan karar olup olmadığı, çevrenizdeki kişilerin etkisinde kalıp kalmadığınız önemli bir konu. Yakın çevrenizdeki birçok kişi almış olduğunuz kararı eleştirebilir, sizi teşvik edici, çoğu zaman vazgeçirici telkinlerde bulunabilirler. Ancak burnunuz size aittir ve sahip olduğunuz burun ile ömür boyu yaşayacak olan sizsiniz. Kendi mutluluğunuz nasıl bir yol izlemenizi gerektiriyorsa, aldığınız karar o yönde olmalı.

Doktorunuza güvenin!

Burun ameliyatı kararı konusunda kendinizden eminseniz, düşünmeniz gereken diğer konu ameliyatı kimin yapacağıdır. Ameliyatınızın estetik cerrahi eğitimine sahip deneyimli bir doktor tarafından yapılmasında yarar var. Doktor seçimi konusunda sorumluluk, bu sorumluluğun getireceği sonuçlar tamamen size ait olacağı için konu üzerinde hassasiyetle düşünmeniz sizin yararınıza olacak. Doktorunuza güvensizlik duygusuyla yaklaştığınızda, doktor bunu hisseder; doktor üzerinde oluşturacağınız olumsuz etki, ameliyata yansır, ameliyat sonrası ilişkilerinize de yansır. Bu nedenle, ameliyatınızı yapacak olan doktor ile karşılıklı güven duygusu temeline dayalı sağlıklı ilişkinizin olması çok önemli.

Burun estetiği, hassasiyetin öne çıktığı bir ameliyattır

Burun ameliyatı, tüm estetik ameliyatlar içinde en hassas çalışmayı gerektiren ameliyattır ve zor bir ameliyat olarak kabul edilir. Yapılan ameliyatın sonucunun başarılı olması gerekir. Eğer iyi sonuç alınmamış ise, burunun görünümünde ya da nefes almanızda halen daha problem var ise, bu durumu düzeltici nitelikte ikinci ameliyat gerekebilir. Düzeltici olarak yapılan ikinci ameliyatlar, her zaman için ilk ameliyattan daha zorlu ameliyatlardır.


Zaman zaman burun ameliyatı olan kişilerde burun ucu düşüklüğü ya da burunda çöküntü olduğuna dair sözler duyabilirsiniz. Bu sözler, zihninizde endişe yaratabilir. Bu sözlerin doğruluk değeri de vardır. Ancak bu, yapılan her burun ameliyatı sonrasında burun düşmesi ya da çökmesi olacağı anlamına gelmez. Bu gibi problemler, burun cerrahisinin kendine has prensiplerine yeterince bağlı kalınmadan yapılan ameliyatlardan sonra ortaya çıkar. Burnu küçültmek, çıkıntılı olan kısımları düzeltmek için gereğinden fazla miktarda kemik ya da kıkırdak çıkarıldığı durumlarda görülür. Örneğin, burun kemiğinde 3 mm lik fazlalık varsa buradan 3 mm lik kemik çıkarmak gerekir, doğrusu budur. 4 ya da 5 mm lik kemik çıkarıldığı takdirde doğal olarak burunda çöküklük olur. Doğru planlama ile kuralına uygun olarak yapılmış burun ameliyatı sonrasında böyle problemler oluşmaz. O nedenle endişe taşımanıza gerek yok.

Ameliyat öncesi dikkat etmeniz gerekenler

Size burun ameliyatı olmayı düşündüren sebep, ilk sırada nefes alma zorluğu olabilir. Bu sorununuza çözüm arayışı içindeyken başvurduğunuz doktor, burnunuzun içindeki et ve kemik fazlalıklarını çıkarmaya yönelik yapılacak girişimin yanı sıra sizi ameliyat olmaya teşvik edebilir, bu yönde telkinde bulunabilir. Hatta düşük ücretler teklif ederek size cazip bir fırsat sunabilir. Burun estetiği konusunda deneyim kazanmak için hasta arayışında olan doktorların bu tarz yaklaşımları sonucu, çoğu zaman pişmanlık ve hayal kırıklığı ile sonuçlanacak bir ameliyat için yapılan tekliflerden uzak durmanızı tavsiye ederim. Bu konuda size yardımcı olabilirim.

Burun ameliyatı kararı aldığınızda son olarak dikkate almanız gereken konu ameliyatın nerede yapılacağıdır. Unutmayın ki, burun estetiği ameliyatı ciddi bir ameliyattır, hak ettiği ciddiyetin de gösterilmesi gerekir. Düşük maliyetler için ameliyathane dışı ortamlarda ya da muayenehane koşullarında yapılması, gerek ameliyatın kalitesi, gerekse sağlığınız açısından hoş olmayan sonuçlar doğurabilir. Burun ameliyatı, mutlaka uygun donanıma sahip ameliyathane koşullarında yapılması gereken bir ameliyattır.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle