Burun estetiği ameliyatı olmaya karar verdikten sonra muayene görüşmesi sırasında burunuzla ilgili problemlerin neler olduğunu, ne tür rahatsızlıklar hissettiğinizi tam ve doğru olarak bana anlatmanızda yarar var. Kendi sorunlarınızı doğru anlattığınız ölçüde çözüm üretebilir, ameliyat planı ona göre doğru bir şekilde yapabilirim.  Ancak bu şekilde arzu ettiğiniz sonuca ulaşırsınız.

Burnunuzun mevcut şekli ile ilgili olarak sizi nelerin rahatsız ettiğini, burun estetiği ameliyatı olduktan sonra nasıl bir burun yapısına sahip olmak istediğinizi iyi bir şekilde, doğru olarak ifade edin. Bu arada nefes alma zorluğu hissedip hissetmediğinizi, burnunuzun daha öncesinde darbeye maruz kalıp kalmadığını, horlama, burun akıntısı, alerji, baş ağrısı ve sinüzit gibi problemleriniz olup olmadığını bildirin. Bu tür şikayetleri tam ve doğru olarak anlatmanız, burnunuzun iç yapısındaki problemlerin de teşhis edilmesi konusunda bana yardımcı olur.

Detaylı burun muayenesi

Muayene sırasında öncelikle burnunuzun şeklini ele alacağım. Burnun kıkırdak ve kemik yapılarının şekline, deri kalınlığına bakacağım. Burnunuzun mevcut olan şekline bakarak sizin istediğiniz şeklin yüzünüze uygun olup olmadığı, bu şeklin ameliyat ile oluşturulup oluşturulamayacağını değerlendirmem gerekir. Burnun şekliyle ilgili muayenenin ardından, burnun iç yapısı inceleyeceğim. İnsanların yarısından çoğunda septum deviasyonu olarak adlandırdığımız her iki burun deliğini birbirinden ayıran kıkırdakta eğrilikler, kaymalar vardır, buna bağlı olarak konka olarak adlandırdığımız burun etlerinde büyüme olabilir. Eğriliğin derecesine göre burunda tıkanıklık, nefes alma zorluğu gelişebilir. Hafif dereceli eğriliklerde çok belirgin bir solunum zorluğu olmadığı için çoğu kişi bu probleminin varlığının farkında değildir. Bazen belirgin burun tıkanıklığı olduğu halde, kişi yıllardır bu şekilde soluk alıp verdiği için, bu durumu kanıksar, normalin bu olduğunu zanneder, var olan tıkanıklığın farkında olmayabilir. Solunum ile ilgili olan, kişinin farkında olmayabileceği benzer problemleri atlamamak için burun estetiği öncesi burun içi muayenesinin son derece dikkatlice yapılması gerekir. Burun iç kıkırdaklarında eğrilikler varsa bu eğriliklerin mutlaka düzeltilmesi gerek, düzeltilmediği takdirde, yapılan burun estetiği ameliyatından sonra kalan eğrilik dış görünüme yansır, solunum problemi devam eder.

Cinsiyete göre burun tasarımı

Detaylı burun muayenesi yaptıktan sonra ameliyat planı hazırlamak için burnunuzun fotoğraflarını çekeceğim. Bu fotoğraflar ile bilgisayarlı burun tasarımı yapıyorum. Burun tasarımı sırasında en önemli konu hastanın cinsiyetidir. Bir erkek için burun tasarımı ile bir kadın için burnun tasarımı farklı olmalıdır. Erkek burunlarının tasarımında erkeksi karaktere yakışacak bir burun modeli planlanırken, kadın burnunun tasarımında ise zarafet ön planda olmalıdır. Ameliyat planı hazırlığında bilgisayarlı burun tasarımı ile ne şekilde bir burun yapısının yüzünüze yakışacağı ortaya çıkar. Bilgisayarlı burun tasarımı, bizim elde etmek için hedeflediğimiz şekildir, her zaman için burnunuzun ameliyattan sonra alacağı şekil anlamına gelmez. Bilgisayarlı burun tasarımı, ameliyat planını belirlemede rehberlik eder, ameliyat sonrası burun şeklinin nasıl olacağını görmek için değildir. Çoğu zaman tasarlanana yakın benzerlikte bir şekil zaten ortaya çıkacaktır. Ancak, burun cildinin kalınlığı, yara iyileşmesindeki farklılıklar, kıkırdaklarda olabilecek hacim kaybı gibi cerrahın kontrolünde olmayan faktörler devreye girdiği için, tasarlanan burun şeklinin %100 aynısını elde etmek her zaman için mümkün olmayabilir.

Op. Dr. Nazmi Bayçın

 
Paylaşmak güzeldir, hayat paylaştıkça güzelleşir…

 Yorum Ekle